Kastracja kota

KASTRACJA KOTA

- STERYLIZACJA KOTKI
- KASTRACJA KOTA - KIEDY WYKONAĆ?

Kastracja kota – kiedy ją wykonać?

Jeśli posiadany kot nie jest zwierzęciem rasowym, przeznaczonym do rozrodu, zaleca się wykastrowanie kocura już w momencie osiągnięcia przez niego dojrzałości. Posiadanie niewykastrowanego kota może okazać się bardzo kłopotliwe, szczególnie w sytuacji, kiedy kot jest obdarzony silnym instynktem terytorialnym i intensywnie znaczy teren moczem o nieprzyjemnym zapachu.

Kastracja kota kiedy osiągnie on dojrzałość układu moczowo-płciowego, nie rozpoczynając jeszcze kłopotliwego znaczenia terenu, jest optymalnym rozwiązaniem. Indywidualny termin kastracji ustala się w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Zabieg kastracji wykonywany jest w pełnym znieczuleniu, a kot wkrótce po wybudzeniu wraca do pełnej aktywności.
 

Kot po kastracji - ryzyko

Kastracja kota może znacznie wydłużyć życie zwierzęcia: kot przeważnie traci ochotę do długich wycieczek, przedkładając nad nie towarzystwo opiekuna. Zabieg ten jest również korzystny z punktu widzenia zdrowia kota: odczuwany przez niewykastrowanego kota popęd seksualny może powodować niepokój, a nawet agresję. W przypadku kotów wychodzących zwiększa to ryzyko odniesienia urazu w starciach z innymi kocurami.

Po zabiegu kastracji wzrasta ryzyko nadmiernego powiększenia masy ciała kota, a nawet pojawienia się otyłości. Dzieje się tak z powodu zmian w metabolizmie kastrata, ale również z winy właścicieli, karmiących swojego pupila na żądanie. Aby uniknąć ryzyka wystąpienia otyłości, po zabiegu kastracji odżywianie kota powinno zostać zmodyfikowane na rzecz diety o obniżonej kaloryczności. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne karmy przeznaczone dla kocich kastratów, które uwzględniają zmniejszone zapotrzebowanie na wydatkowanie energii, połączone z odpowiednim bilansem składników mineralnych. Z nadwagą u wykastrowanego kota należy walczyć, ponieważ przyczynia się ona do powstania cukrzycy, chorób serca i nerek. W pierwszej kolejności należy wyeliminować możliwość ciągłego podjadania – kot kilka razy dziennie, o stałych porach, powinien otrzymywać porcje karmy. Niedojedzoną porcję zabieramy, podając kolejną w oznaczonej porze. Chociaż aktywność fizyczną kota niewychodzącego jest stosunkowo trudno zwiększyć, dobrze jest poświęcać codziennie nieco czasu na wspólną zabawę, która również sprzyja walce z otyłością.